Radno vreme
Šef Mercedesa: Duža radna nedelja ili manja plata
22.06.2026, 11:18
Jedan od vodećih menadžera Mercedes-Benca je pozvao na raspravu o troškovima rada u Nemačkoj, ocenivši da je zahtev ljudima da ponovo duže rade.
"Treba ozbiljno da razmotrimo vraćanje rande nedelje od 40 sati," rekao je za poslovni dnevnik Handelsblat (Handelsblatt) predsednik nadzornog odmora Mercedesa Martin Brudermiler (Brudermüller).
Radna nedelja od 35 sati je standard, mada ne zakonski obavezujuć, u kompanijama automobilske industrije, uključujući Mercedes-Benc, koje zapošljavaju pod kolektivnim ugovorom.
Poslodavci i zaposleni u metalskoj i elektronkoj industriji, koja pokriva i automobilski sektor, kasnije ove godine ppčinju pregovore o novom dvogodišnjem kolektivnom ugovoru.
Brudermiler upozorava da je rad u Nemačkoj preskup u međunarodnom poređenju. "Više nemamo prednost nad ključnim konkurentima u produktivnosti," rekao je.
"Imamo dve mogućnosti: ili da smanjimo plate, ili da ljudi duže rade za istu platu," rekao je Brudermiler, koji je ranije bio generalni direktor hemijske industrije BASF.
On je odmah dodao da prva opcija u praksi nema smisla.
Upitan o produžetku radnog veka, Brudermiler je rekao da zbog sve starijeg stanovništva, ekonomski rezon ukazuje da nemački sistem "ne može biti finansiran bez dužeg rada."
Osim toga, nastavio je, duži radni vek doprinosi zdravlju i aktivnosti u poznijem dobu. "Rad ljudima daje i strukturu, učešće i smisao života."